Znajdziesz nas na:
Kup biletfacebook   youtube
22 sierpnia 2014 r. - PoznańUdostępnij na FB

 STÓŁ BEZ SZCZĘŚCIA - choreografia ElŻnieta Szlufik-Pańtak

ŚWIĘTO WIOSNY - choreografia Angelin Preljocaj

 

 

 

 

 

 

 

STÓŁ BEZ SZCZĘŚCIA - choreografia Elżbieta Szlufik-Pańtak

muzyka Abel Korzeniowski
choreografia Elżbieta Szlufik-Pańtak

Przepiękna, wzruszająca opowieść o samotności i walce o uwagę drugiego człowieka. Ukazuje przeżycia dziecka, które jest bacznym obserwatorem i świadkiem relacji istniejących między rodzicami. Spektakl w bardzo emocjonalny sposób pokazuje radość dziewczynki przeżywaną podczas, gdy rodzice okazują sobie uwagę i uczucie oraz smutek i strach dziecka widzącego niezgodę między ukochanymi osobami.

obsada:
Małgorzata Kowalska - dziecko
Ewelina Kubot-Łącka - matka
Grzegorz Pańtak - ojciec

 

ŚWIĘTO WIOSNY - choreografia Angelin Preljocaj

muzyka Igor Strawiński
choreografia Angelin Preljocaj

 

Święto wiosny /Le Sacre Du Printemps/ należy do arcydzieł sztuki tanecznej i muzycznej. Słynna prapremiera odbyła się 29 maja 1913 r. w Paryżu. Zrealizowana przez Igora Strawińskiego i Wacława Niżyńskiego, we współpracy z Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa, wywołała niespotykany dotąd skandal dzieląc publiczność na zwolenników i przeciwników tego kontrowersyjnego baletu.

Do dziś powstają autorskie wersje tego przedstawienia tworzone przez najbardziej cenionych, światowych choreografów takich jak: Pina Bauch, Maurice Bejart. Niezwykłym dziełem jest również wersja wybitnego i uznanego Angelina Preljocaj’a, zrealizowana dla cenionego, polskiego zespołu Kieleckiego Teatru Tańca, który występował również m.in. w filmie muzyczno-baletowym „Siedem bram Jerozolimy” nominowanym do nagrody IEMMY AWARD 2009, z muzyką Krzysztofa Pendereckiego i animacjami Tomasza Bagińskiego. 

W tym roku mija 100 lat od paryskiej prapremiery baletu. Z tej okazji spektakl, Święto wiosny. Świętokrzyska magia praczasów Preljocaja w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca, został zarejestrowany w technologii 2D i 3D przez reżysera Konrada Smugę. Premiera telewizyjna odbyła się w programie 2 TVP, 8 czerwca 2013 r. Film wyprodukowany jest przez Kielecki Teatr Tańca we współpracy z Regionalną Organizacją Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu finansowym Prezydenta Kielc, jako działanie promujące region poprzez sztukę wysoką.
         
Premiera Święta wiosny w choreografii Angelin Preljocaj’a odbyła się  w 2001 r. w Staatsballett Berlin. W premierze udział wzięli tancerze Ballet Preljocaj i Staatsballett Berlin. Preljocaj rozgrywa akcję spektaklu w minimalistycznej scenografii. W przestrzeni, w której dokonana zostanie ofiara, znajdują się sześciany imitujące trawiasty grunt. Ta oszczędna, surowa sceneria uwydatnia pierwotną, silną relację pomiędzy naturą a człowiekiem. Staje się nie tyle tłem, co współuczestnikiem barbarzyńskiego obrzędu. Choreografia Preljocaja uwydatnia rozdźwięk pomiędzy konstytutywnym,  pierwotnym związkiem człowieka z naturą, a kruchą, złudną relacją z drugim człowiekiem. Dramatyzm rozgrywających się wydarzeń spotęgowany jest  realistycznym ukazaniem relacji i agresji.

Mężczyźni obserwują zmysłowo poruszające się kobiety. Narasta energia witalnej seksualności. Soczystość i gwałtowność ruchów potęguje współodczuwanie tworzących się par. W rytmicznym pędzie Gromada wpada w trans, podczas którego przenika przez nią myśl naznaczenia ofiary. Staje się to niepostrzeżenie. Gromada otacza Wybraną ze wszystkich stron. Ona rozpaczliwie próbuje uciec z rytualnego kręgu, szarpie się, dziko i gwałtownie broni swego istnienia. Jest świadoma nieuchronności własnego, okrutnego losu, mimo to pierwotne instynkty każą jej zawzięcie walczyć. Grupa pozostaje nieugięta. Zdziera z Wybranej ubranie, by dokonać rytualnego gwałtu. Upokarzana ofiara zapamiętale broni się nadal, jednak finał obrzędu zbliża się nieuchronnie… 

 

obsada:
Wybrana - Aleksandra Zatorska
Gromada: Gracja Górniak, Alicja Horwath-Maksymow, Monika Kuc-Piechota, Joanna Polowczyk, Sara Sobieraj, Dawid Kwarciany, Jan Madej, Dawid Matlak, Grzegorz Pańtak, Mateusz Pietrzak, Bartosz Wójcik

 

Licencja na wystawienie utworu została wydana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Wykonanie odbywa się za zgodą wydawnictwa Boosey & Hawkes

 

 http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dancing_poznan_2014_stol_bez_szczescia_i_swieto_wiosny_zdjecia_311397.html

 http://www.lazarz.pl/?id=2&nr=7489

 

Tagi
teatr tańca, kontakt, szkoła tańca, sztuka, przedstawienie, spektakl, zespół, ktt, warsztaty, mecenta, kurs kwalifikacyjny, media, zabawa, wypożyczalnia, aktualności, ogłoszenia, archiwum, galeria, historia, festiwal, zamówienia
Kontakt z nami
Chcesz się z nami spotkać? Nie możesz znaleźć interesujących Cię informacji na stronie? Skontaktuj się z nami.

ico Kielecki Teatr Tańca
Plac Moniuszki 2B
25-334 Kielce
ico Centrala: 41 36 76 712
Fax: 41 36 76 911
ico E-mail: sekretariat@ktt.pl
ico www: www.ktt.pl
Copyright 2012 Kielecki Teatr Tańca wszystkie prawa zastrzeżone.
Designed by PC-SYSTEM
facebook   youtube